Aj Japonci vedia vyrábať smartfóny
Smartfóny nemusia mať len čínskych, taiwanských a juhokórejských výrobcov. Dôkazom je duo mobilov z Japonska, ktoré majú mnoho spoločného. Svojou výbavou síce nebudú šokovať, no zároveň ani neurazia. Čo teda títo Japonci ponúknu?
V perexe sme spomínali, že opisované modely budú mať mnoho spoločného. Najväčším spoločným znakom mobilov Yamada Denki EveryPhone a Freetel Katana 01 je ich operačný systém, v oboch prípadoch sa tieto firmy nezávisle na sebe rozhodli postaviť svoje zariadenia na platforme Windows 10 od spoločnosti Microsoft.
EveryPhone so zaujímavými rozmermi 154,8 x 78,6 x 6,9mm a váhou 138,6 gramov, ktoré sú výsledkom nasadenia 5,5-palcového displeja s rozlíšením 720p, má v sebe procesor Snapdragon 410, ktorému sekunduje aj 2 GB operačná pamäť RAM, ale aj 32 GB vnútorné úložisko. Fotografická výbava zahŕňa duo bežných 13 a 5-megapixelových fotoaparátov, batéria má štandardných 2600 mAh, výbava konektivity zahrňujúca Wi-Fi, Bluetooth a GPS je samozrejmosťou.
Katana 01 dostala do vienka slabšiu výbavu, ako jej kolega EveryPhone s priemernými parametrami. V prípade smartfónu nesúceho názov japonského meča možno rátať s malým kompaktným 4,5-palcovým displejom zobrazujúcim v rozlíšení 480p, o ktorého výkon sa postará starší procesor s pracovnou frekvenciou 1,1 GHz, ku čomu sa pripája len 1 GB RAMka a 8 GB úložisko. To sa dá vďakabohu rozšíriť pomocou kariet microSD.
Vzhľadom na cenu možno očakávať nižšiu výbavu aj v prípade fotoaparátov, tie dosahujú len 5 a 2 megapixely, batéria s kapacitou 1750 mAh neohúri, poteší však podpora dual SIM kariet. Okrem toho však firmy Freetel bude ponúkať aj silnejší model Katana 02, ktorý bude mať už bežnejší 5-palcový displej, 2 GB RAM, 16 GB úložisko a 8-megapixelový fotoaparát.
EveryPhone so svojou cenou okolo 300 eur sa stáva menej zaujímavým pre potenciálneho zákazníka, Katana 01 s cenou pohybujúcou okolo 100 bude určená najmä pre málo náročných užívateľov.