Vedcom sa podarilo vyvinúť hyper-rýchly internet
Internet. Vymoženosť moderného sveta, ktorú využívame každý deň. Bez internetu by sme si nedokázali zistiť toľko potrebných informácií, nefungoval by svet, nedorozumievali by sme sa s priateľmi a nečítali by ste ani tento článok. Na rýchlosť internetu možno často nadávame, veľakrát sa nám stáva, že stránky nejdú načítavať, sťahovania idú pomaly. To môže byť čoskoro minulosťou, nakoľko vedci z Dánska zaznamenali nemalý úspech.
Výskumní pracovníci z technickej univerzity v Dánsku dokázali využiť jedno viac-jadrové optické vlákno na prenos neuveriteľných 43 terabitov dát za sekundu. Tento fakt robí zo spomínaného internetu najrýchlejší internet na svete v rámci optických sietí. Keď si porovnáme tento hyper rýchly internet s dnešnými bežnými optickými sieťami, je to ako rozdiel medzi optikou a dial-up pripojením cez pevnú linku.
Prenos 43 terabitov za sekundu by mohol byť v reálnom využití takmer ako zo scifi. Portál Extreme Techz tak demonštroval, čo by to mohlo v našom bežnom svete znamenať. Obyčajný film s veľkosťou 1 GB by sme si mohli stiahnuť za dve desatiny milisekundy. Za jednu sekundu si teda budeme môcť stiahnuť až tisícky filmov v základnej kvalite.
Vedci však neudali, ako sa im podarilo takúto rýchlosť dosiahnuť. Predpokladá sa, že využili protokol podobný Flexgridu, ktorý dokáže zrýchliť sieťové pripojenia cez optiku. Flexgrid dnes umožňuje prenos rýchlosťou 1,4 TB za sekundu, čo je síce rýchlejšie ako bežná optika, no na 43 TB to zatiaľ nemá.
Internet, ktorý teoreticky opísali v Dánsku, nemôžeme brať úplne do slova. Zatiaľ nie je jasné, kedy a v akej rýchlosti sa technológia začne využívať v praxi, môže to potrvať aj niekoľko rokov. Nie je ani jasné, či sa bude dať technológia využiť v existujúcej sieti, alebo sa bude musieť sieť nanovo vybudovať.