V MIT vytvorili čip s 36 jadrami
Inžinieri z MIT vytvorili experimentálny čip, ktorý rieši problémy spojené s veľkým počtom jadier a efektívnou komunikáciou vo vnútri čipu. Jeho vnútorná štruktúra totiž používa sieťové spojenie podobné internetu.
Pri malom počte jadier nie je komunikácia takmer žiadnym problémom. Keď ich máte v čipe až 36, nastane komplikácia a už musíte rozmýšľať, ako na to. Jeden z inžinierov, Li-Shiuan Peh z MIT hovorí, že pri veľkom počte jadier bežný spôsob prepojenia nefunguje, nakoľko výpočtové jednotky by namiesto práce len čakali, kým sa zbernica uvoľní.
Práve preto sa k slovu dostalo riešenie NoC – Network on Chip, ktorý sa používa napríklad na internete. Každé jadro má okrem obvyklých komponentov i vlastný jednoduchý sieťový router. Každé jadro ej spojené len so susednými jadrami, čo síce znamená výbornú odozvu a možnosť komunikácie cez rôzne trasy, ale objavuje sa tu i problém s koherenciou rýchlej vnútornej cache pamäti. I tento problém ale MIT vyriešila, konkrétne pridaním druhej jednoduchej siete, ktorá kopíruje tú hlavnú a stará sa o kontrolu prenášaných packetov.
Teória je síce pekné, no dôležitá je prax. Inžinieri ale už vytvorili experimentálny 36 jadrový čip, ktorý by mohol už čoskoro pracovať na operačnom systéme Linux pre 36 jadier.
MIT však nie je jedinou, kto chce vyrobiť viacjadrový procesor. V praxi sa možno stretnúť už s čipmi Epiphany od Adaptevy či TILE-Gx od Tilera, ktoré už teraz ponúkajú podobné riešenie, ako horeuvedený 36 jadrový čip od MIT.
Adapteva chce v budúcnosti vyrobiť čip s neuveriteľnými 4 096 jadrami na frekvencii 1 GHz. Tilera zas chystá 100 jadrový procesor.
Všetky tieto výskumy napovedajú, že v budúcnosti by sme sa mohli stretnúť s čipmi, ktoré nebudú ponúkať len desiatky, či stovky jadier, ale dokonca milióny. Ak bude mať čip malý výpočtový internet, bude to možné.