Tlačiarňou vytlačili šaty aj batériu
Pomocou 3D tlačiarne je pravdepodobne možné vytlačiť naozaj hocičo. Potvrdzujú to aj najnovšie správy o vytlačení módnej kolekcie, ale aj funkčnej batérie.
Študentka módy Danit Pelegová pomocou 3D tlačiarne vytvorila vlastnú kolekciu šiat a ihneď sa stala slávnou. Na výrobu použila viaceré techniky plastového tlačenia, najzložitejšie boli určite detaily a zložité vzory, vďaka ktorým sa výroba 5-dielnej kolekcie pretiahla až na 2000 hodín.
Na výrobu zložitých šiat použila šikovná a inovatívna študentka vlákno Filaflex v kombinácii s domácou verziou tlačiarne Witbox. Výsledkom sú šaty s módnymi tvarmi a vzormi s veľmi jemnou štruktúrou a nízkou váhou. Aj napriek tomu, že výroba jedných šiat zabrala viac ako 17 dní, ambiciózna študentka chce vo svojej práci pokračovať a tlačiť stále nové a nové módne kúsky.
V Južnej Kórei sa vedcom podaril celkom iný úspech, keď pomocou tlače (avšak 2D, nie 3D) vytlačili Li-ion batériu na hocijaký povrch. To by mohlo znamenať revolúciu v implementovaní batérií, ktoré by po novom mohli byť na rolovateľných displejoch, oblečení alebo iných nositeľných zariadeniach.
Bežné batérie sa skladajú z dvoch elektród a oddeľovacej vrstvy poskladané alebo navinuté , zabalené v obale a napustené elektrolytom. Nové batérie majú však elektrolyt v skupenstve akejsi pasty a elektródy z vodivej suspenzie. Tie je možné tlačou naniesť na ľubovoľný povrch a vrstvu stačí už len vytvrdiť UV svetlom. Vďaka možnosti tlače cez šablóny môžu mať batérie hocijaký tvar, čo vedci už aj dokázali, keď vytlačil batériu na rôzne objekty tak, akoby na nich boli odjakživa.
Tlačené batérie aj po 30-cykloch udržia 90% kapacity a pri ich ohýbaní sa elektrické parametre nemenia. Do budúcna majú vedci za cieľ zvýšiť kapacitu a životnosť takýchto batérií.