Sú recyklované materiály budúcnosť elektroniky?
Recyklované materiály už rozhodne nie sú novinkou. Stretávame sa s nimi bežne v každodennom živote, no je možné tieto materiály efektívne a bez straty na kvalite využiť v elektronike?
V Delli skúšajú využívať recyklované plasty už niekoľko rokov. V roku 2014 bolo využitých viac ako 45 000 kg recyklovaných materiálov v monitoroch a počítačoch. Na začiatku existovali obavy, či tým neutrpí kvalita zariadení, no tie sa nakoniec nepotvrdili. „Snažíme sa zaujať pozitívny prístup k životnému prostrediu a uvedomujeme si, že efektívne využitie materiálov je toho súčasťou.“ povedala Maureen Martinez, senior manažérka pre životné prostredie v spoločnosti Dell. Potenciál využitia rôznych recyklovaných materiálov v elektronike a iných technologických produktoch je veľký. Dell má v pláne využiť až päťnásobok tohto množstva do roku 2020 vo väčšine zariadení, od tabletov po dátové centrá. Spoločnosť spustila celosvetový program vracania použitých zariadení, z ktorých bude získavať suroviny na recykláciu
Recyklované materiály môžu vyriešiť viacero výziev, ktorým čelí IT odvetvie. Ich výkon, cena a kvalita je totožná s novými materiálmi no ich negatívny dopad na životné prostredie je podstatne nižší. Recyklovaný plast však nie je vhodný pre ľahšie a tenšie produkty, ktoré potrebujú silnejší druh plastu.
Množstvo vyhodených elektronických produktov na celom svete sa za posledných pár rokov rapídne zvýšilo, každý rok na celom svete vzniká 20-50 miliónov ton. Elektronický odpad (e-odpad) teraz tvorí päť percent z celkového komunálneho odpadu na svete, takmer rovnaké množstvo, ako všetok plastový obalový materiál, ale oveľa nebezpečnejší. A nie sú to len západné krajiny, ktoré produkujú e-odpad; Ázia vyhodí každý rok odhadom 12 miliónov ton.
E-odpad je teraz najrýchlejšie rastúci komponent prívalu komunálneho pevného odpadu, pretože ľudia nahrádzajú svoje mobilné telefóny, počítače, televízory, audio zariadenia a tlačiarne častejšie, ako kedykoľvek predtým. Mobilné telefóny a počítače spôsobujú najväčší problém, pretože sú vymieňané najčastejšie. Napríklad v Európe e-odpad narastá za rok o tri až päť percent, takmer trikrát rýchlejšie ako celkový príliv odpadu. Očakáva sa, že aj rozvojové krajiny v nasledujúcich piatich rokoch produkciu svojho e-odpadu strojnásobia.