Sony aplikácia hľadá liek na Alzhaimer
Spoločnosť Sony predstavila testovaciu verziu aplikácie pre modely Xperia, ktorá využíva mobily na výpočty dôležité pre hľadanie dôležitých liekov na vážne choroby.
Sony v spolupráci so Stanfordskou univerzitou uviedla na obchod Google Play aplikáciu pre radu Xperia Z ale aj pre Xperiu T3, T2 Ultra, M2 Aqua a C3. Aplikácia obsahuje niekoľko jednoduchých nastavení, v ktorých si užívateľ navolí čas spustenia výpočtov, pripojenie na WiFi a čas ukončenia výpočtov. Výpočty sú spustené len vtedy, keď je mobil na nabíjačke a je plne nabitý.
Sony hovorí, že niektoré ich modely Xperia ponúkajú výpočtovú silu o kapacite 50 až 100 GFLOPS v závislosti od modelu a použitého procesoru a výbavy. Oproti dnešnému priemeru je to celkom dosť, nakoľko práve priemer sa pohybuje niekde okolo hodnoty 30GFLOPS.
Keď sa spojí 50 tisíc smartfónov Xperia, môže výpočtová sieť dosiahnuť výkon až 1 PFLOP, čo je svetový rekord projektu Folding@Home z roku 2007, ktorý bol dosiahnutý vtedy, keď sa pripojilo dostatočné množstvo konzol Playstation 3. Ak by sa zapojilo až pol milióna smartfónov, dosiahol by sa dvojnásobný výkon oproti sile celej siete Folding@home v súčasnosti.
Ak všetko pôjde podľa plánu, spoločnosť Sony ukončí testovaciu fázu a uvoľní aplikáciu vo finálnej verzii, ktorá bude kompatibilná pre všetky smartfóny a tablety s operačným systémom Android 4.4 KitKat a vyšším, teda nie len pre Xperie. Takýto projekt však nie je prvým z tejto kategórie. Už dávnejšie boli na svet sprístupnené aplikácie, ktoré využívali výkon mobilu na výpočty potrebné pri výskume liečiv, prípadne na preskúmavanie vesmíru.
A čo vy? Povolili by ste na svojom mobile vykonávať výpočty za účelov vývoja lieku? Alebo by ste podobnej aplikácii neverili?