Solárne články sa vedia otáčať za slnkom
Pri inštalácii solárnych panelov sa kladie dôraz na tzv. slnečnú stranu, aby bola efektivita čo najvyššia. Výskumníci z Michiganskej univerzity sa však inšpirovali starým umením Kirigami a vyrobili tak slnečné panely, ktoré sa sami vedia otáčať za slnkom.
Ako podklad bola zvolá Kaptonová páska, teda polyamidová lepiaca páska, ktorá je odolná voči žiareniu a nemení svoje parametre ani pri zmenách teploty alebo poveternostných podmienkach. Na ňu boli potom umiestnené solárne články a tá bola následne narezaná tak, aby v systéme dochádzalo k čo najnižším stratám energie, resp. aby si panely samy sebe netienili. V pokojovom stave je páska plochá, keď sa však začne naťahovať, rozrezané časti sa naklonia a vzájomne vzdialia. Časti sa nakláňajú podľa sily, ktorou boli rozťahované, pričom sklon je možné meniť s presnosťou na jeden stupňom. Pásky umiestnené pod sklom sa natáčajú k slnku, pričom panel je statický.
Bežné otáčavé panely so zložitým a energeticky náročnejším mechanizmom produkujú o 40% viac energie ako statické, zatiaľ čo jednoduché nastrihané pásky vedia dosiahnuť až 36% nárast. Kirigami solárne panely si pritom zachovali rozmery zhodné s klasickými statickými panelmi.