Ohybné klávesnice a displeje už čoskoro
Novozélandská univerzita v Aucklande sa môže pochváliť veľkým úspechom. Výskumníci totižto dokázali vyrobiť mäkkú, ohybnú a naťahovaciu klávesnicu. Takéto možnosti im umožnil nový materiál známy ako dielektrický elastomér. O novinke informoval web Phys.org.
Guma má veľmi zaujímavé vlastnosti, o tom sa ľudstvo presvedčilo už dávno. Nové produkty vyrobené z elastoméru, teda z materiálu z kaučuku a látok jemu podobných je možné ohýbať a naťahovať. Toto má byť hlavným lákadlom na výrobu a samozrejme aj kúpu nových ohýbateľných inteligentných zariadení. Hlavný autor výskumu Daniel Xu vyzval širokú verejnosť, aby si predstavili svet, v ktorom keď vám niečo spadne na zem, tak sa to len jednoducho od zeme odrazí a zostane bez akéhokoľvek poškodenia.
Daniel Xu a jeho kolegovia dokázali vyrobiť z jedinej laminovanej štruktúry s dvojicou vrstiev so senzormi klávesnicu tak, že senzory zvierali medzi sebou uhol 90°, čím do seba zapadali a poskytli elektrické oddelenie. Hlavnou doménou takejto klávesnice je fakt, že ide v podstate len o tenkú vrstvu gumy, ktorá sa jednoducho obtočiť okolo ruky alebo iného predmetu. Klávesnica je jednoducho programovateľná a ponúka úpravu počtu kláves a ich priestorové rozloženie. Za potreby pritom nie sú žiadne drôty, káble ani iné prvky hardvéru. Takéto princípy a funkcie sa navyše dajú preniesť aj do iných zložitejších zariadení.
Vedci z Aucklandu hovoria aj o vytvorení špeciálnej umelej kože pre snímanie pohybu, čo by si mohlo nájsť uplatnenie v športe alebo medicíne, ale aj v hernom priemysle. V práci výskumníkov bude pokračovať aj spoločnosť StrechSense založená v spolupráci práve s Aucklandskou univerzitou. Ona by mala nájsť praktické využitie na trhu a distribúciu nositeľných zariadení.
Podobné technológie by mohli už v blízkej budúcnosti priniesť ohybné displeje, čo by malo za výsledok nový rozmer inteligentných hodiniek a smartfónov.