Nový typ LCD nevyžaduje stále napájanie
Možno ste aj vy niekedy prišli do styku s E-ink displejmi, alebo s displejmi s tzv. elektronickým atramentom. Výhodou takýchto displejov je fakt, že napájanie vyžadujú len vtedy, keď sa na nich mení obsah. Táto nenáročnosť kompenzuje inak veľké obmedzenia, preto sa využíva len v jednoduchých zariadeniach ako napríklad v čítačkách kníh. Vedci z Hong Kongu však ukázali displej LCD, ktorý taktiež nevyžaduje stále napájanie.
Vedci Hong Kong University of Science and Technology predviedli špeciálnu formu LCD displeja, ktorý bežne využívame v smartfónoch, či iných zariadeniach. Displej využíva tzv. opticky prepisovateľný LCD (ORW-LCD) je schopný dlhodobo, možno až na roky, zobrazovať statické obrázky bez toho, aby bol pripojený na napájanie.
A ako to vlastne funguje? Princíp OWR-LCD spočíva v tom, že na prevádzku nevyžaduje obyčajné elektródy, ktoré dodaním elektrickej energie orientujú molekuly tekutých kryštálov. Nový typ však obrázok zapisuje s využitím LCD masky a 450nm LED svetla. Tento pokrok môže znamenať nielen odstránenie elektród a s tým spojené zoštíhlenie displeja, ale aj oveľa nižšie náklady na výrobu.
Ďalšou výhodou takýchto nových displejov určite bude aj široká použiteľnosť, sú totižto vyhotovené aj na zobrazovanie 3D obsahu. Na rozdiel od klasických 3D displejov, kde sa zobrazujú dva rozdielne obrázky, jeden pre ľavé a jeden pre pravé oko, pracuje ORW-LCD displej len s jedným obrázkom. Ten sa však rozdelí na akési tri zóny, pričom efekt hĺbky a samotného 3D javu sa docieli zmenou polarizácie svetla prechádzajúceho cez vrstvy displeja.
Samozrejme, displej je ešte len v rannom vývoji, no je možné, že sa s nimi raz stretneme v našich mobilných zariadeniach. Je predčasné hovoriť o nejakých termínoch alebo výrobcoch. Dovtedy je nutné odstrániť veľké nedostatky – displej je schopný len v odtieňoch šedej nedokáže zobrazovať videá. Vedci však už na týchto záležitostiach pracujú.