Nový procesor IBM sa inšpiroval ľudským mozgom
Dnešné počítače už pomaly, ale isto, narážajú na svoje limity. Niečo sa bude musieť určite zmeniť, a to nehovoríme len o materiáloch. IBM sa nechal inšpirovať ľudským mozgom, ktorý je pomerne malý, no zároveň tak výkonný.
IBM nedávno verejnosti ohlásila, že vyvinul nový počítačový čip na báze neurosynaptickej architektúry, ktorý sa inšpirovať mozgom. Čip označený ako TrueNorth je výkonný, no zároveň vyžaduje minimum elektrickej energie. Výrobca hovorí o 70mW, čo je približne spotreba klasických slúchadiel. TrueNorth má poznávacie funkcie, čiže dokáže poznávať počítače IBM pod názvom SyNapse. (pomocou synapsii na seba nadväzujú a medzi sebou komunikujú i nervové bunky). Čip sa teda architektúrou podobá na ľudský mozog.
Podobný čip vyrobil IBM ešte v roku 2011, no vtedy sa jednalo len o prototyp. Dnešný model obsahuje 5,4 miliardy tranzistorov a 4096 jadier, čo znamená, že je výkonný asi ako milión neurónov spojených s 256 miliónmi synapsií. Mozog je však podstatne výkonnejší, ten obsahuje až 100 miliád neurónov a 100 až 150 biliónov synapsií.
Čip je stále vo vývoji, no už o dva až tri roky by mohol byť aj komerčne dostupný. Vďaka systémom SyNapse a TrueNorth budeme schopní prekonať všetky výkonnostné limity, ktoré opísal von Nuemann už v roku 1946 a podľa ktorých sa počítačový svet riadi doteraz.
IBM si ale stanovil ešte vyššie ciele. Chce vytvoriť neurosynaptický čip s 10 miliardami neurónov a so 100 biliónmi synapsií. Nemyslite si ale, že čip a počítač bude enormne veľký, naopak. Jeho objem by nemal byť väčší ako 2 litre a jeho spotreba nepresiahne 1 kW.
Projekt od IBM si už všimlo viacero iných spoločností, americká armádna agentúra DARPA dokonca prispela sumou 53,5 milióna dolárov.