Nový laser zvýši bezpečnosť na letisku
Vedci z MIT ohlasujú nový úspech. Podarilo sa im vytvoriť nový laserový systém, ktorý sa bude dať použiť napríklad zvýšenie bezpečnosti na letisku. Laser bude vedieť detegovať aj bomby na letisku. O novinke informoval portál Phys.org a Optica.
Výskumníci MIT dokázali vyrobiť terahertzový spektroskopický systém, ktorý dokáže zanalyzovať materiál už za 100 us. Vlny s takouto frekvenciou vedia ľahko prejsť cez materiály, avšak nie cez kovy a vodu. Materiály pohlcujú vlny rôzne, preto je možné takto zistiť napríklad výbušné látky v batožine.
Zdrojom tohto systému je kvantový kaskádový laser QCL, ktorý je veľký ako obyčajný čip. Tento laser je polovodičový laser, ktorý sa skladá z tenkých vrstiev dvoch polovodičových materiálov. Od doteraz používaných spektroskopických systémov sa líši v mnohých veciach. Systémy, ktoré sme poznali doteraz vedeli analyzovať len oddelene, vysielali teda iba jednotlivé frekvencie a potom sledovali odrazené vlny. Pravidelná kalibrácia a celý proces trval niekoľko minút. Nový systém je však iný, laser QCL totiž vyžaruje vlny ako akýsi frekvenčný hrebeň. Lúč z lasera sa teda skladá z viacerých frekvencií v rôznych časových intervaloch. Prepracovný softvér vylučuje kalibráciu a látky zanalyzuje už za spomínaných 100 mikrosekúnd.
Ďalší rozdiel je pri rozmeroch zariadenia. Súčasné systémy pracujú s veľkými lasermi s nutnosťou dodatočného a výkonného chladenia. Nový systém síce takisto pracuje s veľkými teplotami, no za to je oveľa menší a nakoľko pracuje oveľa menší časový úsek, vyžaduje aj menšie chladenie.
Najdôležitejším využitím nového zložitého systému je spomínané skenovanie batožín na letiskách. Prísny, no za to opodstatnený režim tak bude už čoskoro omnoho jednoduchšie kontrolovať. Špeciálny laser totižto za pár sekúnd zistí rôzne druhy nebezpečných látok. Využitie si však môže nájsť aj na iných poliach vedy alebo medicíny.