Nové batérie predĺžia životnosť až 30 násobne
Každý z nás sa zaujíma o to, ako dlho jeho batéria mobilného zariadenia vydrží. Nemáme radi, keď musíme po nabíjačke často siahať a takisto sme nešťastní, keď naša batéria stratí svoju kapacitu. To nás už možno nebude tak často trápiť, pretože vedcom sa podarilo vyvinúť nový materiál, ktorý by, podľa ich slov, mal vydržať až 30-krát viac nabíjacích cyklov, ako tomu bolo doteraz.
Spolupráca Kyotskej univerzity a spoločnosti Sharp priniesla svoje ovocie. Nový materiál, ktorý je vyrobený z lítium-železo-fosfátovej zlúčeniny, bude použitý prevažne na katódu. Už doteraz vedci vedeli, že tento materiál je vhodný na využitie v batériách, no až teraz zistili, že by batéria mohla byť veľmi odolná vďaka pridaniu ďalších prvkov. Vedci zvolili postup, pri ktorom netestovali vlastnosti v reálnom svete, ale všetko nasimulovali počítačom a vďaka modelovaniu videli, ako sa jednotlivé prvky menia a ako sa menia ich vlastnosti.
Podľa slov vývojárov nie je možné presne určiť, alebo predpovedať, ako dlhá bude životnosť takejto novej batérie. Výpočtami sa to nedá dokázať, je však možné odhadnúť, ako sa zmení ich objem pri nabíjaní a vybíjaní. Dnešné batérie v notebookoch a mobiloch vydržia asi 300 nabíjacích cyklov, čo je pomerne dosť málo. Potom nastane stav, kedy udržia asi len 80% svojej pôvodnej kapacity a toto číslo sa stále zmenšuje, až je batéria nepoužiteľná a neudrží žiadny elektrický náboj.
Simulácia riadená vedcami ukázala, že kremík alebo hliník spolu so zlúčeninou prináša najlepšie výsledky. Nová batéria by mala vydržať až 10 000 nabíjacích cyklov, kým jej kapacita neklesne na spomínaných 80%. Na 70% klesne až po 25 000 cykloch. Dúfajme teda, že sa vedcom podarí takéto batérie dostať do výroby už čoskoro a tým pádom i do našich mobilných zariadení.