NASA vyvíja vákuové tranzistory
Každý materiál má určité vlastnosti a svoje maximá, či minimá. Dnešné kremíkové tranzistory, ktoré nájdeme v našich elektronických zariadeniach pomaly, ale isto budú neschopné spĺňať požiadavky modernej doby. Vedci po celom svete, no najmä v USA, hľadajú nové riešenie, najlepšie výsledky vykázal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír, teda NASA.
Klasický dnešný tranzistor kedysi nebol vôbec bežný, namiesto neho sa používali drahé, veľké a neefektívne elektrónky, ktoré však mali určité výhody, ktoré ocenia najmä zvukári. V polovici 20. storočia však prišiel už tranzistor, ktorý oproti elektrónkam neprodukovali také množstvo tepla a boli oveľa efektívnejšie. Zdá sa však, že i tranzistory budú čoskoro zastarané. Spôsob konštrukcie starých elektrónok vnukol vedcom nápad, ako vytvoriť nástupcu tranzistorov. NASA chce upraviť súčasné MOSFET tranzistory riadené poľom s hradlovou oxidovou vrstvou. Nové tranzistory budú rozdielne v tom, že pre prenos elektrónov sa bude používať vákuum, ktoré sa nachádza i v elektrónkach.
Takéto nové tranzistory by mali byť schopné pracovať na oveľa vyšších rýchlostiach; testy, ktoré robila NASA boli dosiahnuté frekvencie až na úrovni 460 GHz. Klasický kremíkový tranzistor dokáže pracovať iba na 40 GHz, pričom experimentálny grafénový tranzistor dosiahol až 100 GHz, čo je však oproti novému vákuovému riešeniu stále len zlomok. Ďalšou veľkou výhodou by mal byť fakt, že takéto nové typy by mali byť vyrábané dnešnými technikami a technológiami.
Technológia, ktorú vyvinula NASA tak vyzerá veľmi sľubne a vedci od nej čakajú veľa. Laboratórne testy sú ale úplne odlišné od masovej výroby a použití v elektronike a tak sa ti na nové tranzistory budeme musieť asi ešte chvíľu počkať. Je však dobré vedieť, že i tento problém vedci riešia a možno už i vyriešili.