Koncept tlmočníka z posunkovej reči
Zrakovo, či sluchovo postihnutý ľudia to v dnešnej dobe majú už predsa len o niečo jednoduchšie, ako kedysi. Najmä v takom prípade, ak vlastnia inteligentný mobilný telefón, či tablet vybavený prepracovanými aplikáciami, ktoré dokážu pomôcť i v najvypätejších situáciách. Operačné systémy Android alebo iOS majú už dokonca súčasti, ktoré pomôžu slabozrakým či úplne slepým ľuďom ovládať mobilné zariadenia a lepšie sa tak napríklad orientovať na miestach, kde to dané osoby nepoznajú.
Príkladom je funkcia Talkback, ktorá vďaka hlasovej spätnej väzbe popisuje všetko, čoho sa používateľ na displeji dotkne, alebo čo spustí. Rečovo a sluchovo postihnutí majú však iné problémy a existujú tak jednoduchšie spôsoby, ako im smartfón alebo tablet môže pomôcť. Skupinka študentov marketingu zo švédskeho hlavného mesta Štokholm dokázali niečo, čo sa mohlo ešte pred pár rokmi zdať ako sci-fi. Navrhli totiž koncept aplikácie Google Gesture, ktoré by bolo schopné v reálnom čase prekladať z posunkovej do bežnej reči, čo by pomohlo i ľuďom, ktoré posunkovú reč neovládajú. Vďaka tomu by jednoduchšie pochopili, čo daná osoba potrebuje a ako jej pomôcť.
Koncept zahŕňa samotnú aplikáciu, ktorá sprostredkuje preklad z posunkovej do bežnej reči a takisto i inteligentný náramok, ktorý analyzuje dané pohyby svalov v predlaktí pri ukazovaní jednotlivých častí posunkov. Tento náramok využíva princíp elektromyografie. Údaje z náramkov sa odošlú do aplikácie a tá ich vyhodnotí a následne dané vety zobrazí človekovi, ktorý sa snaží postihnutej osobe porozumieť.
Šikovný nápad od študentov je však stále len koncept a nie prácou Googlu a tak je zatiaľ otázne, či sa projekt dotiahne do konca a či uvidíme v normálnom živote zariadenia, ktoré by takéto niečo boli schopné vykonávať. Technika však každý rok ukazuje, ako sa dá život skvalitniť a zjednodušiť.