Intel Atom končí! Môže za to jeho zlá povesť
Intel Atom pozná snáď každý kto sa aspoň okrajovo pohybuje v oblasti IT ale čo si pod týmto označením predstavujeme? Z veľkej časti určite absolutne nepoužiteľné CPU. Presne kôli tomuto názoru odborníkov ale aj používateľov sa blíži ich koniec.
Procesory Intel Atom patria do rodiny IA32 a Intel 64 a sú navrhované s ohladom na čo najnižšiu spotrebu. Ich história siaha až do roku 2003, kedy na trh prišli nové úsporné procesory rady Intel Centrino, neskôr označované ako Centrino Atom.
Atomy, ako ich poznáme dnes, boli na trhu predstavené v roku 2008 ako uplne nové procesory postavené na 45nm výrobnej technológií určené do mobilných zariadení, prevažne do netbookov. V týchto zariadeniach sa „preslávili“ nie príliš dobre. Vďaka snahe inžiniérov o čo najnižšiu spotrebu, mali tieto procesory dosť slabý výkon. Netbooky nestíhali ani na prehliadanie webu s modernejším obsahom. Jediné čo netbooky zvládali bolo písanie textov ale vo finále zasa nedostačovala miniatúrna klávesnica. Zkrátka po príchode tychto procesorov a s nimi aj netbookov nebol žiadný rozumný dôvod na jeho kúpu.
Vývoj sa však nezastavil. Procesory Atom začali naberať na výkone. Netbooky sa po výkonovej stránke konečne stali použitelnými a dokonca sa procesory začali objavovať aj v smartfónoch.
Intel však stále vedel že modely Atomu sú vnímané ako brzda spoločnosti a tak sa rozhodli tieto čiernej ovce zbaviť a pokračovať so značkami Pentium a Celeron. Intel si touto zmenou slubuje hlavne vyššie predaje smartfónov so svojimi procesormi. Prvá náhrada Atómu je Intel Pentium, ktorá je založená na architektúre Haswell.