IBM vyvinula 7nm čip
IBM v spolupráci GlobalFoundries, SUNY a Samsung vyvinula prvý čip s tranzistormi vyrobený technológiou 7nm. 5-ročný výskumný program v hodnote asi 2,7 miliardy eur teda slávi úspech. Pripomenieme, že dnes najvýkonnejšie čipy využívajú 14nm, staršou technológiou je 20nm. Nové čipy so 7nm sľubujú menšie, rýchlejšie a energeticky menej náročné procesory.
Čipy vyrobené z kremíku je možné vyrábať podľa výskumu do 7, resp. 5 nm. Po dosiahnutí tejto méty je pravdepodobné, že bude nutné nájsť nový materiál. Aj napriek mnohým argumentom, podľa ktorých „takéto niečo vedci už tvrdili dávno“, je dôležitý myslieť na fyziku, to znamená, že pri použití tranzistorov sa so zmenšujúcou veľkosťou znižuje aj počet elektrónov schopných cez ne prejsť. Okrem toho sa znižuje napätie, ale rastie počet chýb. Dôležité, no nákladné výskumy, sa zdajú byť úspešné, už dávnejšie totižto IBM pridal do materiálu germánium a z novovzniknutej zlúčeniny SiGe dokázali získať výhody, medzi ktoré patrí väčšia priepustnosť elektrónov a tým pádom zvýšené napätie. Zlúčenina takisto udržala spotrebu energie na nízkej hodnote.
Dnešné technologické postupy ale nedokázali 7nm čipy vyrobiť, IBM teda muselo použiť EUV litografiu. Vedci použili 13,5nm vlnovú dĺžku, čo je teda veľmi menej ako 193nm vlnová dĺžka pri 14nm technológii. Nevýhodou tejto technológii pri bežnom nasadení je finančná aj technologická náročnosť.
Do úvahy je nutné brať tieto komplikácie a tak si na komerčné nasadenie budeme musieť nejaký ten piatok počkať. Len nepatrná odchýlka výrobného procesu môže znehodnotiť celú sériu procesorov a tak budú musieť vedci do budúcnosti vymyslieť, ako bezpečne a spoľahlivo vyrábať nové 7nm procesory. Eliminovať sa musia aj tie najdrobnejšie vibrácie, posuny a nečistoty.
Nasadenie 7nm čipov sa predpokladá niekedy na prelome rokov 2017 a 2018.