Cisco predpovedá päťnásobný nárast objemu dát
Objem dát, prenášaných na celom svete internetovým protokolom, sa v rokoch 2014 až 2019 strojnásobí na 2 zettabajty ročne. To je množstvo dát, ktoré by zaplnilo dve miliardy 1TB pevných diskov. Prispeje k tomu okrem iného nárast počtu užívateľov internetu, rozvoj osobných zariadení a autonómne komunikujúcich strojov a zariadení (M2M), väčšie nároky počítačových hier i nové formáty a podoby on-line videa. Užívatelia v strednej a východnej Európe i v iných častiach sveta sa taktiež môžu tešiť na viac ako dvojnásobnú priemernú rýchlosť širokopásmového pripojenia. Vyplýva to z aktuálne publikovanej štúdie Cisco Visual Networking Index (VNI).
„Internet sa stal multimediálnym priestorom a štatistiky to jednoznačne potvrdzujú. Vidno to napríklad z rapídneho nárastu obľuby streamovaného videa a podobných služieb. Internet sa tak i vďaka tomu reálne stáva stále silnejším konkurentom televízie,“ povedal František Baranec, obchodný riaditeľ spoločnosti Cisco Slovensko. „Rastúce objemy prenesených dát však znamenajú rastúci tlak na sieťovú infraštruktúru. Tá sa bude musieť novému trendu prispôsobiť. Užívatelia už nechcú robiť kompromisy, želajú si rýchle a kvalitné pripojenie bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.“
Spoločnosť Cisco predpovedá, že celosvetový objem prenášaných dát do roku 2019 dosiahne 168 exabajtov za mesiac v porovnaní s 59,9 exabajtmi mesačne v roku 2014. V samotnom roku 2019 tak internetom pretečie takmer toľko dát ako za celú dobu jeho doterajšej existencie.
Strmý nárast dátovej premávky bude v najbližších rokoch ovplyvňovať niekoľko faktorov:
Nárast počtu užívateľov – rozvoj pevných a mobilných sietí poskytne prístup na internet väčšej časti svetovej populácie. Kým v roku 2014 malo pripojenie na internet 39 % ľudí, v roku 2019 to bude už 51 % všetkých obyvateľov sveta, ktorých počet podľa odhadov OSN dosiahne 7,6 miliardy.
Rast počtu zariadení a pripojení – počet zariadení, pripojených na internet, sa do roku 2019 takmer zdvojnásobí na 24 miliárd. Okrem tabletov, smartfónov a televízorov s ultra-HD rozlíšením pribudnú i autonómne komunikujúce zariadenia (M2M) a nositeľná elektronika, vrátane smart hodiniek, okuliarov, monitorov zdravotného stavu a podobne.
On-line zábava – video, hudba, hry – internetové prenosy videa pre pracovné i súkromné účely budú v roku 2019 predstavovať 80 % celkovej internetovej premávky. V roku 2014 to bolo len 67 %. Výrazne narastie dopyt po nových pokročilých službách ako je HD / ultra-HD video, ku ktorým budú chcieť mať užívatelia prístup zo všetkých typov zariadení. Najrýchlejšie rastúcou internetovou službou pre domácnosti bude on-line hudba. Počet jej konzumentov porastie do roku 2019 priemerným tempom 7,7 % ročne na 1,7 miliardy. Spoločnosť Cisco okrem toho predpovedá, že významný nárast objemu prenesených dát pripadne aj na počítačové hry.
Internet of Everything (IoE) – počet pripojených strojov, prístrojov a zariadení, ktoré medzi sebou samostatne komunikujú v rámci takzvaného internetu vecí (IoT) alebo internetu všetkého (IoE) sa počas piatich rokov viac ako strojnásobí na 10,5 miliardy. Uplatnenie stále viac nachádzajú v odvetviach ako poľnohospodárstvo, zdravotníctvo, priemyselná výroba, maloobchod a doprava, ale aj v takzvaných smart domácnostiach v podobe bezpečnostných prvkov, inteligentných meračov spotreby, riadenia osvetlenia, teploty a podobne.
V regióne strednej a východnej Európy bude vývoj viac-menej kopírovať celosvetové trendy. Spoločnosť Cisco predpovedá nasledujúce:
- Internetová premávka od roku 2014 do roku 2019 vzrastie päťnásobne priemerným ročným tempom 35 % a dosiahne 170-násobku objemu dát, prenesených v roku 2005.
- Objem dát, prenesených mobilným pripojením porastie priemerným tempom 71 % ročne a jeho podiel na celkovom objeme internetovej premávky narastie zo 7 % v roku 2014 na 22 % v roku 2019.
- Prenosy videa cez internet (na súkromné i pracovné účely) narastú sedemnásobne a v roku 2019 budú predstavovať 71 % celkovej dátovej premávky v porovnaní s necelou polovicou v roku 2014.
- V roku 2019 dosiahne počet zariadení s pripojením na internet jednu miliardu. Na osobu budú teda pripadať viac ako tri zariadenia komunikujúce on-line.
- V roku 2019 bude pripadať 27 % internetovej premávky na osobné počítače (v porovnaní so 78 % v roku 2014), 4 % na televízie, 66 % na prenosné zariadenia (smartfóny a tablety) a 2,5 % na moduly M2M.
- Priemerná rýchlosť širokopásmového pripojenia narastie 2,2-násobne z 20,1 Mbit/s v roku 2014 na 44 Mbit/s v roku 2019.