Broadcom umožní nabíjanie akoukoľvek bezdrôtovou nabíjačkou
Azda každý z nás má vo svojej dennej činnosti nabíjanie svojho smartfónu či tabletu. Jednou z nádejných funkcií mobilov je bezdrôtové nabíjanie, ktoré bolo ešte pred nedávnom snom. Dnes je však realitou, no nanešťastie sa nedočkalo masovejšieho rozšírenia. Medzi hlavné nevýhody tohto spôsobu patrí menšia efektivita a takisto aj väčšie rozmery zariadení. Kvôli týmto faktorom sa normy bezdrôtového nabíjania roztrieštili a zjednotenie štandardov sa akosi nekoná.
Okrem Powet Matters Alliance (PMA) rozvíja odlišný štandard ďalšie zoskupenie, ktoré zmenilo svoj názov z Alliance for Wireless Power (A4WP) na Rezence. Do tretice je tu prítomné zoskupenie, ktoré nechcelo zostať bokom a volá sa Wireless Power Consortium so svojim štandardom Qi. Jednotliví výrobcovia tak vyvíjajú a používajú iné riešenia a tak nie je úplne jasné, kto z nich a kedy sa v budúcnosti presadí a jeho riešenie ovládne svet.
Spor medzi alianciami by mohol aspoň čiastočne vyriešiť Broadcom a jeho nový čip BCM59350, ktorý dovoľuje zariadenia nabíjať ktorýmkoľvek zo súčasných bezdrôtových štandardov nabíjania. To znamená, že nebude potrebné zháňať konkrétnu nabíjaciu podložku ani nič iné. Nový čip namiesto bežných 5 Wattov zvládne až 7,5 W; to znamená, že takýmto bezdrôtovým spôsobom by sa mohli naše mobily nabíjať ešte rýchlejšie, než to robíme teraz, cez kábel.
Broadcom ale nezverejnil mená konkrétnych výrobcov, ktorí by jeho čip mohli využívať vo svojich zariadeniach a ani približný čas dostupnosti. Testovacie vzorky sa vraj už dostali do rúk vybraných obchodných partnerov, čo by mohlo znamenať pokrok v danej problematike. Je však veľmi nepravdepodobné, že nový čip úplne odstráni nedorozumenia a chaos medzi jednotlivými nabíjacími štandardmi. Mohol by však pomôcť k väčšej kompatibilite zariadení s existujúcimi spôsobmi. Dúfajme však, že sa niekedy presadí jednotný spôsob nabíjania, podobne ako tomu bolo s klasickými káblovými nabíjačkami a následne s príchodom konektora microUSB.