AtmoTube: vreckový monitoring vzduchu
Kvalita ovzdušia je čoraz viac skloňovaná nielen v poslednej dobe ale už od počiatku industriálnej doby. Tento článok sa nebude venovať summitu ohľadom klimatických podmienok nedávno konanému v Paríži, avšak novej technológii AtmoTube pochádzajúcej z Ruska.
AtmoTube je vreckový detektor škodlivín v ovzduší, ktorý sa zameriava predovšetkým na tzv. prchavé organické látky alebo aj Volative organic chemicals. Práve tieto látky môžu pri vysokej koncentrácií vo vzduchu spôsobiť poruchy dýchacích ciest, bolesti hlavy, astmy ale aj oveľa vážnejšie komplikácie, ako je napríklad rakovina. AtmoTube však vie zachytiť aj bežné alergény ako je peľ alebo prach, ďalej oxidy uhlíka CO aj CO2, vie analyzovať teplotu ale aj vlhkosť vzduchu. Skrátka ide o kompletný monitoring kvality vzduchu a to vo vreckovej verzii.
Tieto dáta sa v aplikácií vyhodnotia a pretransformujú na kvalitatívnu škálu 0-100 bodov, pričom najvyššia hodnota je absolútne čistý vzduch bez škodlivín a nula opak, teda že vzduch je prudko nebezpečný pre ľudské zdravie. Namerané dáta sa bezdrôtovo posielajú do mobilu cez Bluetooth a používateľa dokáže mobil hneď upozorniť pri zhoršenej kvalite vzduchu a vykresliť mapu znečistenia.
Aplikácia plne ovláda AtmoTube. Pomocou nej si viete nastaviť frekvenciu meraní, od nej sa odvíja výdrž batérie. Ak si nastavíte meranie vzduchu každých 60 sekúnd, AtmoTube vydrží asi mesiac. V prípade podozrenia môže užívateľ tlačidlo vyvolať meranie manuálne. Pri výrobe nastalo viacero problémov, niektoré boli už s použitými materiálmi – niektoré rušili senzory, iné vylučovali látky, ktoré tieto hodnoty upravovali. Napokon sa ruskí vývojári rozhodli použiť nehrdzavejúcu oceľ.
Ak máte záujem o zariadenie, ktoré Vás upozorní na nekvalitný vzduch, môžete si ho objednať cez portál Indiegogo za 69 dolárov, čo je asi 65 eur.