Anonymita rovná sa TOR!
Existuje veľa dôvodov, prečo chce užívateľ zostať na internete anonymný. Napríklad kvôli blogu, za ktorý by mohol byť trestne stíhaný kvôli tomu, že zverejní informácie, ktoré zverejnené byť nemajú 😉 . Ďalším z dôvodov môže byť aj to, že užívateľ žije v krajine, ktorá nemá rada, keď pravda vychádza na povrch. Prípadne sa bojí o svoje súkromie a nechce za sebou zanechávať stopy na internete. Anonymita je niekedy proste nevyhnutná.
Bohužiaľ, obyčajné proxy servery, ktoré nám na oko zabezpečujú anonymitu, nie sú skutočne efektívne tak, ako si predstavujeme (výnimka sú High a Elite proxy). Riešením týchto problémov je sieť TOR. Táto skratke znamená The Onion Routing project. Technológia Onion Routing bola vyvinutá americkým námorníctvom. Prečo je vlastne TOR lepší než obyčajný proxy server? Pozrime sa na vec zblízka. Pri odosielaní dát cez TOR, prechádzajú cez viacero serverov tzv. nodes. Dáta prejdú cez niekoľko nodov a potom vystúpia.
Toto Vám zabezpečuje dostatočnú anonymitu a skoro nikto nemôže vysledovať celkový pohyb. Použil som výraz „skoro nikto“, pretože existuje spôsob ako zachytiť dáta. Ten, kto vidí začiatok aj koniec siete, dokáže určiť kto odoslal dáta (napríklad vláda USA). Ďalšie riziko je zachytením informácií na výstupnom node. Dáta, ktoré vychádzajú z neho môžu byť zachytené, aj keď sa pritom nedá zistiť kto dáta odoslal, stále sa tak dajú získať prístupové mená, heslá a dôverné dokumenty. Ale na to musí mať človek prístup k nodu, takže bežný užívateľ sa nemusí obávať pokiaľ ho neprenasleduje Ruská mafia alebo Americká vláda :). Viac informácií o tom ako TOR funguje, kto ho používa, a aké sú jeho „slabosti“ sa môžete dozvedieť na http://www.torproject.org/overview.html.en
TOR pod Windows
Myslím si, že bežnému používateľovi stačí portable verzia, pretože ju bude používať príležitostne.
Zo stránky http://www.torproject.org/torbrowser/index.html.en si môžte stiahnuť buď verziu TOR s webovým prehliadačom Mozilla Firefox alebo s Mozillou Firefox a IM Pidgin. Stačí už len rozbaliť (buď na USB) kľúč alebo na pevný disk a spustiť. Prebehne krátka inicializácia a spustí sa okno prehliadača, ktoré zobrazí, že používate TOR.
TOR pod Linuxom
Pôvodne som o inštalácii na operačnom systéme Linux nechcel písať, pretože každý, kto používa Linux je dostatočne skúsený aby to zvládol sám. Avšak prekvapilo ma, že TOR má aj portable BETA verziu pre Linux. Tiež dostupnú na stránke http://www.torproject.org/torbrowser/index.html.en .Stačí stiahnuť, rozbaliť a spusti sa start-tor-browser skript a TOR sa spustí rovnako ako sme to videli pod Windows.
TOR a P2P
Vzue (bývalí Azrueus) P2P klient má zabudovanú podporu pre TOR. No keďže sieť je závislá na dobrovoľníkoch a ich pripojení na internet, pokladá sa za neslušné posielať cez TOR objemné súbory.
Záverečný verdikt
Pokiaľ si chceme skontrolovať či sme pripojený cez TOR, môžeme použiť nasledovnú stránku : https://check.torproject.org/ . Na celkovú kontrolu anonymity odporúčam službu Anonymity checker na portáli http://www.soom.cz . Pokiaľ sa pozrieme na túto stránku, vidíme, že jediné čo sa o nás dá zistiť je čas ,ktorý je na našom PC (čo sa dá použiť na približné určenie polohy) a HTTP_USER_AGENT. Je jedno akú sieť používate, pokiaľ Váš prehliadač odošle informáciu o operačnom systéme, webovom prehliadači a jazyku prehliadača. Preto odporúčam k Firefoxu stiahnuť plugin User Agent Switcher, ktorý Vám dovolí sfalšovať user agent dáta odoslané prehliadačom. TOR je naozaj skvelý spôsob ako zostať anonymný na internete. Schválne, skúste si spustiť Anonymity checker na soom.cz bez TOR a s ním (+ User Agent Switcher). Rozdiel je viditeľný. Pokiaľ máte záujem o anonymný blog, tak odporúčam http://baywords.com . Je to služba, ktorú využíval aj hacker igigi na zverejnenie jeho úspechov.