Ako používať internet bezpečne?
Internet a práca s počítačom ako taká je neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Internet využívame kvôli sociálnym sieťam, na ktorých chatujeme s priateľmi, zdieľame obrázky a iný obsah. Internet nám slúži i ako zdroj informácií, či na zábavu, ale aj na prácu. Internet však so sebou nesie i určité riziká, ktoré by mohli vyústiť až do problémov nepredstaviteľných rozmerov. Dávate si na internete pozor a dbáte na bezpečnosť?
Každodenná práca, či už čítanie emailov alebo chat môže byť napadnutý. Informácie, ktoré dávame na internet sú ľahko vypátrateľné a veľmi ľahko sa dajú zneužiť. Existuje nespočetne veľa prípadov krádeží peňazí, no i identity. Nemožno zabudnúť ani na internetovú šikanu, či vydieranie. Nikdy nevieme, kto je na opačnom konci a čo má za lubom. Jedným z možných ochrán je internetový protokoly TSL (Transport Layer Security), ktorý nahrádza starší používaný protokol SSL.
Pre bežného užívateľa môžu byť tieto informácie španielskou dedinou. Práve preto Vám ukážeme, a možno viacerí z vás si to už všimli, kedy sa takýto protokol využíva. Rôzne banky a ich internet banking služby majú v adrese na začiatku https:// namiesto http://. Toto jedno písmenko označuje, že na komunikáciu sa využíva zabezpečený protokol, ktorý šifruje informácie odosielané ale i prijímané.
Ďalším opatrením môže byť zníženie aktivity na sociálnych sieťach. Nie je bezpečné ani rozumné vycapiť na nástenku sociálnej siete všetko o tom, kde sme, čo robíme, kde sa chystáme alebo podobne. Nikdy nevieme, komu takéto informácie môžu poslúžiť. Takisto by sme nemali na stránky, na ktorých míňame peniaze, či na ktorých pracujeme s peniazmi ako takými, pristupovať z Wi-Fi sietí, ktoré nepoznáme. Máme na mysli najmä verejné miesta, kaviarne, či letiská. Ak máte domácu Wi-Fi sieť, určite ju zabezpečte heslom a ak máte podozrenie, že sa Vám do nej niekto nabúral, určite zmeňte zabezpečenie, či voľte len káblové LAN pripojenie.
Určitou ochranou môžu byť i antivírusové ochranné programy, ktoré nie len že chránia náš počítač, ale i prácu na internete. Spomenúť možno Norton Internet Security, či tradičný Eset Smart Security. Množstvo stránok využíva práve podobné systémy, ktoré chránia ich obsah a ich návštevníkov pred neželanými útokmi. Jasným príkladom môže byť web stránka casino.com, ktorá ponúka hráčom rôzne hry, pri ktorých môžu vyhrať peniaze. Okrem overení a certifikátov, či odporúčaní na boj s gemblerstvom, je táto stránka zabezpečená Nortonom. Mimo nej existuje množstvo ďalších portálov, ktoré sú chránené. Je len preto na Vás, ako účinne sa budete brániť pred útokmi z internetu.