Ako na kalibráciu batérie
V posledných dňoch sa stretávam s problémovým nabíjaním batérií v notebookoch. Či už nových, alebo používaných. Akumulátor sa buď veľmi rýchlo vybíja alebo sa naopak nenabije na 100%. U starých batérií je bežné, že po čase stratia svoju kapacitu a už nevydržia tak dlho, ako keď boli nové. V najhorších prípadoch vydrží batéria len 5 minút, dokonca vôbec. S takto poškodenými batériami už asi nič neurobíte. Máte možnosť si zakúpiť novú alebo si dať starú zrepasovať. Preto sa dnes pozrieme na batérie, s ktorými sa dá ešte niečo robiť a môžete si ich sami vykalibrovať aj doma.
Čo je to kalibrácia?
Kalibrácia batérie – môžeme to nazývať aj reset batérie, je obnovenie akumulátora do stavu, kedy obnovíme čo najväčšiu časť a zvýšime tak jej stratenú kapacitu.
Kedy je potrebná kalibrácia batérie?
1. LED kontrolka na notebooku signalizuje, že batéria je nabitá na 100%, ale v systéme na spodnej lište sa nám zobrazuje údaj o tom, že batéria nabitá na 100% nie je.
2. LED kontrolka po nabíjaní zhasne a batériu nám nedobíja na 100%.
3. Batériu nám nabije na 100%, ale po odpojení z elektrickej siete rýchlo stráca kapacitu a vydrží nám tak len pár minút.
Možnosti kalibrácie baterky
1. Vo väčšine notebookov je nástroj na kalibráciu batérie vložený v BIOSE. Je to najjednoduchšia možnosť kalibrácie. Do BIOSU sa vo viacerých počítačoch dostaneme tlačidlom F2. Potom je potrebné nájsť položku kalibrácie a zvoliť ju.
2. Ak sme v BIOSE nenašli možnosť kalibrácie, môžeme skúsiť vybiť batériu do úplnej nuly. Zapneme preto počítač, nalogujeme sa do BIOSU (F2), odpojíme notebook z elektrickej siete a necháme ho úplne vybiť. Po vybití notebook znova zapojíme do elektrickej siete a zapneme ho. Po zapnutí spozoruje operačný systém skutočný stav kapacity batérie a zresetuje sa.
Záver
Na internete nájdeme mnoho ďalších metód ako kalibrovať batériu. Ak vám nepomôžu žiadne
z vyššie spomenutých, treba skúsiť hľadať ďalej. V prípade keď je vaša batéria úplne zničená, tak Vám
bohužiaľ nepomôže žiaden druh kalibrácie.