Aké budú smartfóny a tablety budúcnosti?
Inteligentné mobilné telefóny využívame denne. Hráme sa na nich hry, píšeme dokumenty, zlepšujeme si životy zaujímavými a užitočnými aplikáciami a v neposlednom rade sa nimi dorozumievame. Zamysleli ste sa však aké budú smartfóny v budúcnosti?
Spoločnosť Elliptic Labs ukázala nový spôsob bezdotykového ovládania smartfónov pomocou ultrazvuku. Nová technológia bude vedieť merať pozíciu ruky a vzdialenosť od zariadenia. To znamená, že bude možné ovládať smartfón a tablet podľa toho, v akej blízkosti bude naša ruka od zariadenia a aké gestá budeme vo vzduchu vykonávať. Systém dokáže zaznamenať ruku až pol metra od zariadenia, ktoré ovládame. Zaujímavosťou je, že systém pracuje aj v prípade, keď je hlavný čip v režime spánku. Smartfón tak budeme môcť budiť aj jednoduchým pohybom vo vzduchu.
Samotné ovládanie bez dotyku však nie je nejakou novinkou. Niektoré zariadenia tieto funkcie už ponúkajú, avšak sú založené na inom princípe, na ovládanie je použitá kamera, ktorá sníma okolie. Elliptic Labs ale túto myšlienku rozvíja a zlepšuje aj vzdialenosť, z akej je možné zariadenia ovládať. Či sa však takáto technológia ujme je dosť otázne. Dokážete si predstaviť, že ráno v plnom autobuse budete ovládať mobil všakovakými gestami vo vzduchu? Čo ak spustíte niečo svojmu spolusediacemu? Podobné otázky napovedajú, že technológia sa bude dať využiť len v určitých prípadoch.
Inou novinkou je pokrok v oblasti displejov. Profesor Stephen Chou dokázal v minulosti zlepšiť efektivitu solárnych článkov o 175%. Najnovšie spravil výskum v oblasti LED technológie, v ktorej zlepšil displeje smartfónov. Životnosť displejov sa zvýšila, pričom displeje budú mať až o 400% jasnejší obraz. Takýto nárast sa podaril najmä vďaka zbaveniu sa zbytočného tepla, čo navýšilo nie len životnosť, ale aj kontrast. Aj táto technológia má však ešte veľmi ďaleko do komerčného nasadenia.