Cisco: Štúdia a novinky v cloude
V roku 2020 bude mať viac ľudí mobilný telefón ako elektrinu
Nárast počtu používateľov mobilných smart zariadení, stúpajúca obľuba mobilného videa a rozvoj 4G sietí povedie v najbližších piatich rokoch k osemnásobnému nárastu objemu mobilnej dátovej premávky. Vyplýva to zo štúdie Cisco Visual Networking Index (VNI). Samotné video bude tvoriť tri štvrtiny všetkých dát, prenesených v mobilných sieťach. V regióne strednej a východnej Európy by malo do roku 2020 podľa štúdie stúpnuť využitie 4G pripojenia až 16-násobne.
Inteligentné mobilné zariadenia, čiže zariadenia s výpočtovými a multimediálnymi schopnosťami a minimálne 3G pripojením, budú do roku 2020 podľa predpovede predstavovať takmer tri štvrtiny celkového počtu mobilných zariadení a pripojení. Generovať budú väčšinu celkovej mobilnej dátovej premávky. V súčasnosti takéto zariadenia tvoria len 36 percent celkového počtu.
Z hľadiska jednotlivých používateľov dominujú mobilným dátovým prenosom smartfóny. V roku 2020 na ne budú pripadať štyri pätiny celkovej mobilnej dátovej premávky. Počet mobilných telefónov stúpa tak rýchlo, že v roku 2020 ho bude mať viac ľudí (5,4 miliardy) ako elektrinu (5,3 miliardy), tečúcu vodu (3,5 miliardy) alebo auto (2,8 miliardy).
Mobilné video podľa štúdie zaznamená najrýchlejšie tempo rastu zo všetkých mobilných aplikácií. Podiel pripojenia 4G do roku 2018 prekoná 2G a do roku 2020 aj 3G. V roku 2020 bude 4G predstavovať viac ako 70 % celkovej mobilnej dátovej premávky a pripojenia v sieťach 4G mesačne vygenerujú takmer šesťkrát viac dát ako ostatné typy mobilného pripojenia spolu.
Predpovede a trendy globálnej mobilnej dátovej komunikácie:
Rast objemu celosvetovej mobilnej dátovej komunikácie nespomaľuje
Štúdia Cisco do roku 2020 predpokladá ročný objem mobilných dát vo výške 366,8 exabajtu (1 exabajt je približne 43 miliónov 25 GB Blue-ray diskov), čo predstavuje 120-krát viac dát, ako bol objem celkovej svetovej mobilnej dátovej premávky v roku 2010.
V tom čase sa bude sieťami prenášať 81 biliónov fotografií (napríklad MMS alebo Instagram), čiže 28 fotografií denne na každého človeka na svete každý deň v roku alebo 7 biliónov videoklipov (napríklad YouTube) – t.j. viac ako 2,5 videoklipu denne na každého človeka na svete každý deň v roku.
V rokoch 2015 až 2020 porastie objem globálnej mobilnej dátovej premávky dvakrát rýchlejšie ako objem prenosov dát v pevných IP sieťach.
Mobilné zariadenia a pripojenia sú stále „inteligentnejšie“
V roku 2020 bude existovať 11,6 miliardy zariadení so schopnosťou mobilného pripojenia – vrátane 8,5 miliardy osobných mobilných zariadení a 3,1 miliardy pripojení typu M2M – v porovnaní s 7,9 miliardami zariadení s mobilným pripojením a M2M pripojením v roku 2015.
Smartfóny, notebooky a tablety budú preto generovať úplnú väčšinu globálneho objemu mobilných dát, kým na základné mobilné telefóny bude pripadať už len jedno percento globálnej dátovej premávky.
M2M (Machine-to-Machine) predstavujú aplikácie, ktoré umožňujú zariadeniam s bezdrôtovým i pevným pripojením komunikovať s inými zariadeniami s rovnakými schopnosťami (napríklad GPS navigácie, sledovanie pohybu majetku, meranie spotreby energií a médií, bezpečnostný dohľad, sledovanie zdravotného stavu na diaľku a podobne).
Nositeľné zariadenia (napríklad smart hodinky a monitory zdravotného stavu) dokážu komunikovať cez sieť buď priamo pomocou vlastného mobilného pripojenia alebo prostredníctvom iného zariadenia (väčšinou smartfónu) pomocou Bluetooth, Wi-Fi a podobne. V roku 2020 bude na svete používaných viac ako 600 miliónov nositeľných zariadení v porovnaní s necelými 97 miliónmi v roku 2015.
Počet prístupových bodov Wi-Fi stúpa
Celosvetovo sa počet prístupových bodov Wi-Fi, vrátane domácich, zvýši sedemnásobne – zo 64 miliónov v roku 2015 na 432 miliónov v roku 2020. Dá sa teda očakávať, že pri stále rastúcom počte mobilných zariadení bude dochádzať k preťažovaniu mobilných sietí a tým pádom porastie pre užívateľov aj dôležitosť alternatívnych možností prenosu, ako je napríklad Wi-Fi.
Hlavné trendy v strednej a východnej Európe (bez Ruska a Poľska)
Vývoj v regióne strednej a východnej Európy bude podľa štúdie Cisco približne rovnaký ako vo zvyšku sveta. O päť rokov sa tak budú smartfóny podieľať na celkovej mobilnej dátovej premávke z viac ako štyroch pätín. Za zmienku stojí aj to, že pripojenie 3G v regióne v roku 2015 prekonalo 2G pripojenie. Očakáva sa, že v 4G sieťach stúpne v rokoch 2015-2020 šestnásťkrát a na konci tohto obdobia bude predstavovať 69 percent celkovej mobilnej dátovej premávky v porovnaní so 17 percentami v súčasnosti. Veľký vplyv na to budú mať cloudové aplikácie, dátové moduly a nositeľné mobilné zariadenia.
Cisco uvádza novinky pre cloudové riešenia a prevezme spoločnosť CliQr Technologies
Spoločnosť Cisco predstavuje inovácie v troch zásadných oblastiach technológií pre dátové centrá: sieťových prvkoch, hyperkonvergovanej infraštruktúre a riadení hybridného cloudu. Riešenia umožnia implementácie hybridných cloudov, zameraných na prevádzku aplikácií. Spoločnosť Cisco ďalej oznámila svoj zámer prevziať spoločnosť CliQr Technologies Inc. Jej platforma CliQr CloudCenter zákazníkom poskytne komplexné, no zjednodušené riadenie a koordináciu súkromných, hybridných a verejných cloudov.
Systémy Cisco HyperFlex
Cisco HyperFlex prekonáva prvú generáciu hyperkonvergovaných riešení. Tie boli značne obmedzené z hľadiska výkonu, flexibility a jednoduchosti prevádzky, ktoré si vyžaduje dnešné IT prostredie mikroslužieb, kontajnerov, nových aplikácií a cloudov. Cisco tak rozširuje svoje portfólio riešení pre kompletne softvérovo definovanú infraštruktúru. K nej patria výpočtové zdroje (UCS), siete (ACI a SDN) a teraz aj dátové úložiská HyperFlex.
Systémy Cisco HyperFlex, založené na technológii Cisco UCS, predstavujú novú generáciu hyperkonvergovanej infraštruktúry. Sú prvým uceleným hyperkonvergovaným riešením na trhu. Rozširujú ponuku v oblasti systémov UCS a konvergovanej infraštruktúry, v ktorej už spoločnosť Cisco získala viac ako 50-tisíc zákazníkov na celom svete. Systémy HyperFlex sú ideálnou platformou pre zákazníkov, ktorí prevádzkujú podnikové aplikácie vo svojich dátových centrách a pre detašované pracoviská a pobočkové siete. Hodnota segmentu trhu hyperkonvergovanej infraštruktúry by podľa odhadov mala počas troch až štyroch rokov dosiahnuť rádovo miliardy dolárov.
Výhody systémov HyperFlex:
- jednoduché zapojenie v priebehu niekoľko minút namiesto dní (Plug-n-play) s možnosťou flexibilného, adaptívneho a nezávislého zvyšovania a znižovania výpočtovej, sieťovej a ukladacej kapacity podľa potrieb
- efektívne služby správy dát, napríklad rýchle klonovanie a nerušivé snímkovanie, spolu s neustále aktívnou priebežnou deduplikáciou a kompresiou znižujú celkový objem dát až o 80 percent
- systémy, vyvinuté úplne nanovo, znižujú náklady na vlastníctvo o 30 % a poskytujú až o 40 % vyšší výkon v porovnaní s konkurenčnými riešeniami. To umožňuje rozšíriť hyperkonvergenciu na širší okruh podnikových pracovných záťaží.
Prepínače a softvér Cisco Nexus novej generácie: rýchlosť a telemetria
Jadrom novej generácie prepínačov spoločnosti Cisco sú inovované integrované obvody, ktoré zákazníkom po prvý raz umožňujú prejsť na rýchlosti 25/50/100 Gb/s za cenu dnešných 10/40 Gb/s sietí. Okrem toho umožnia až desaťnásobný nárast šírky pásma. Nové prepínače pre zákazníkov z hľadiska inovácií predstavujú náskok dvoch rokov v porovnaní s konkurenčnými technológiami.
Prepínače Nexus 9000 ponúkajú:
- špičkový výkon 100 Gb/s, o 25 % vyšší výkon neblokujúceho prepínania za 50 % ceny porovnateľných riešení, vyššiu spoľahlivosť a nižšiu spotrebu
- sieťovú telemetriu v reálnom čase pri káblovej rýchlosti 100 Gb/s, umožňujúcu zabezpečenie pomocou protokolu NetFlow a riešenie problémov v celej sieti
- možnosť navýšiť počet IP adries a koncových bodov až desaťnásobne v cloudovom rozsahu a podporovať viac ako milión kontajnerov na jeden rack
- jedinečné cloudové služby s adaptívnou kapacitou a odstraňovaním zápch, ktoré podporujú bezstratovú sieťovú premávku pre IP úložiská, hyperkonvergovanú a konvergovanú infraštruktúru na jednotnej sieťovej architektúre, čo umožňuje o 50 % rýchlejšie zavádzanie aplikácií v porovnaní s tradičnými konkurenčnými platformami
- pripravenosť na cloudovú ekonomiku s možnosťou prechodu na hyperkonvergovanú infraštruktúru a aplikácie, založené na mikroslužbách a kontajneroch
Automatizácia s pomocou Cisco Nexus Fabric Manager
Nové riešenie pre správu siete Cisco Nexus Fabric Manager automatizuje riadenie celého životného cyklu virtualizovanej siete pomocou jednoduchého webového rozhrania, ovládaného myšou. Umožňuje automatizované snímkovanie konfigurácie a návrat k skoršiemu nastaveniu. Nexus Fabric Manager vytvára a automaticky riadi siete s transportným protokolom VXLAN, pričom dynamicky konfiguruje prepínače pomocou jednoduchých používateľských úloh. Správca IT dokáže vytvoriť plne funkčnú sieť VXLAN v troch krokoch bez nutnosti fyzického zásahu a môže upgradovať všetky prepínače v sieti na novú verziu softvéru na štyri kliknutia myši.
Dostaňte sieť znovu pod kontrolu. Cisco Cloud Consumption odhalí používané cloudové služby
Využívanie verejných cloudových služieb za posledný rok narástlo podľa údajov spoločnosti Cisco o 112 percent. Veľké firmy v súčasnosti využívajú priemerne 1220 cloudových služieb. V mnohých prípadoch však ide o služby, ktoré neboli oficiálne implementované IT oddelením. Jednotliví používatelia či celé tímy obchádzajú IT oddelenia pri prístupe k verejným cloudovým službám, o ktorých sa domnievajú, že sú pre ich prácu potrebné. Riaditelia IT si začínajú postupne uvedomovať skutočný rozsah používania cloudových služieb v ich podnikoch i riziká, ktoré to so sebou prináša. Na zmapovanie situácie, znovuzískanie prehľadu o dianí v sieti a zvládnutie „tieňových IT“ slúži nový nástroj Cisco Cloud Consumption, ktorý je dostupný ako služba. Ten odhaľuje a sleduje verejné cloudové služby, ktoré organizácia využíva.
Podľa nedávnej analýzy spoločnosti Cisco využíva v súčasnosti priemerný veľký podnik 1220 samostatných verejných cloudových služieb. To je asi 25-krát viac než odhaduje IT oddelenie. Priemerný počet verejných cloudových služieb za posledný rok vzrástol o 112 percent; o 67 percent za uplynulých šesť mesiacov. Takéto využívanie verejných cloudových služieb so sebou prináša závažné obchodné i bezpečnostné riziká – od otázky dodržiavania predpisov a ochrany dát cez zabezpečenie kontinuity prevádzky až po výkonnosť a efektivitu nákladov.
„Zamestnanci vo firmách sa logicky snažia o zjednodušenie práce. Verejné cloudové služby sú na prvý pohľad bezbolestné riešenie,“ hovorí Roman Janovič, technický riaditeľ spoločnosti Cisco pre región južnej a východnej Európy. „Namiesto čakania na pridelenie vzdialeného prístupu do firemnej siete si preto často len jednoducho prekopírujú súbory na niektoré z verejných úložísk. Problém je v tom, že sa tým do firemnej siete dostáva premávka, s ktorou bezpečnostné pravidlá nepočítajú. Používatelia tak môžu nevedomky pomáhať útočníkom. Nákup cloudových služieb pre potreby jednotlivých oddelení navyše v konečnom dôsledku môže znamenať rozdrobenie rozpočtu na IT a preto aj zložitejšie sledovanie efektivity investícií,“ dodáva R. Janovič.
Výskumy ukazujú, že dôvodom býva často frustrácia používateľov z fungovania IT oddelenia. Biznis sa zrýchľuje a firmy potrebujú podporu informačných technológií na to, aby obstáli na trhu. Množstvo IT oddelení však funguje po starom. Pripomínajú skôr servisný úsek namiesto toho, aby sa stali partnermi pri rozvoji biznisu.
Analýza ukazuje, že v niektorých prípadoch obchádzajú IT dokonca celé oddelenia či organizačné jednotky, ktoré si cloudové služby nakupujú pre potreby svojich tímov. Tým však komplikujú správu výdavkov na informačné technológie. IT rozpočet sa takýmto prístupom rozpadá na mnoho častí a pre firmy je veľmi zložité sledovať náklady a vyhodnocovať ich efektivitu.
Nástroj Cisco Cloud Consumption je dostupný vo forme služby. Jeho hlavnou funkciou je odhaľovať a priebežne sledovať využitie verejného cloudu v celej organizácii. V spojení s nástrojmi na detailnú analýzu a porovnanie, ktoré je tiež v ponuke spoločnosti Cisco, pomáhajú tieto informácie znižovať bezpečnostné riziká a lepšie chápať a riadiť náklady. Na základe toho môže IT tím efektívnejšie spolupracovať s ostatnými jednotkami a zasvätene rozhodovať o zaobstarávaní vhodných cloudových služieb.
Aby si mohli firmy overiť prínos Cisco Cloud Consumption priamo v ich organizácii, ponúka teraz Cisco všetkým záujemcom 30-denné bezplatné skúšobné obdobie. Po ňom sa môžu rozhodnúť, či chcú službu naďalej používať a predplatiť si ju.