Zariadenie vie zistiť stav tela z potu
Smart veci nás obklopujú každý deň čoraz viac a viac. Zvykli sme si na inteligentné hodinky a náramky. Najnovšie výskumníci z univerzite v Berkeley predstavili miniatúrny senzor, ktorý sa zmestí aj do nositeľných zariadení a ktorý bude analyzovať telo inak, ako to robia smart náramky dnes.
Nový senzor vie z molekulárneho zloženia potu určiť momentálny stav ľudského tela a výsledky okamžite odosielať a zobrazovať na smartfóne v aplikácií. Užívateľ tak vie veľmi rýchlo zistiť, či je s ním niečo v neporiadku. V pote sa totižto nachádza veľké množstvo látok, ktoré vznikajú ako výsledok biologických procesov v tele. Snímače snímajú naraz len jednu zložku ľudského potu.
Snímač, ktorý vyrobili v Berkeley je ohybný a využíva najnovšie technológie. Aj vďaka tomu nebude náročné senzor implementovať do inteligentných fitnes náramkov, prípadne do smart hodiniek. Senzor vie zistiť hladinu glukózy, sodíka, draslíka, laktátu a samozrejme aj teplotu tela. Princíp zariadenia je taký, že senzor pri kontakte s potom vygeneruje elektrické signály, zosilní ich, odfiltruje a kalibruje na telesnú teplotu. Z toho sa získajú údaje, ktoré sa následne prenesú do aplikácie a v užívateľskom prostredí sa vyhodnotia.
Prototyp zatiaľ nie je určený do predaja, no vedcom ostáva už len niekoľko doladení a následná inštalácia do náramkov a predaj sa môže začať. Problém môže nastať vtedy, ak sa človek nepotí pri bežných úkonoch, pri práci v kancelárii alebo podobne. Uvažuje sa napríklad s umelým vyvolaním lokálnej stimulácie, skrátka aby sa telo na ruke potilo úmyselne.
Hľadanie informácií v pote nie je tak presné alebo užitočné ako v krvi, no i tak sa môže z tohto vynálezu stať dôležitý pomocník napríklad pri dehydratácií alebo potreby užiť liek. Nie je vylúčené, že náramok s touto funkciou bude mať v budúcnosti ešte viac funkcií a využití.