Počítačový softvér vie zistiť rakovinu do dvoch dní
Dánska technická univerzita a jej medzinárodný vedecký tím oznamujú veľký úspech. Vedci totižto vymysleli nový diagnostický počítačový softvér, ktorý vie s až 85-percentnou úspešnosťou určiť miesto pôvodu rakoviny aj v prípadoch, kedy to doposiaľ vôbec nebolo možné zistiť. Diagnóza má pritom trvať len dva dni. Vďaka tomu sa môže nasadiť liečba rýchlejšie a zachrániť tak aj viac životov. Za úspechom stojí výborné spojenie genetiky a počítačov.
Počítačový program sa vie učiť vďaka počítačovým algoritmom, ktoré analyzujú vzorec mutácií zistením sekvencie DNA zo vzoriek metastáz. To môže byť veľkým plusom – dnes už vieme síce pomerne presne zistiť, odkiaľ rakovina pochádza, no i tak sa v 1 z 20 prípadoch môže stať, že doktori nevedia jednoznačne určiť pôvod zákernej choroby. Následné zdĺhavé vyhľadávanie môže byť fatálne.
Nová metóda nazvaná „Tumor Tracer“ má za úlohu analyzovať mutácie DNA. Tie identifikuje sekvenovanie génov vo vzorkách rakovinového tkaniva pacientov so šíriacou sa rakovinou. Tento poznatok sa zistil už dávnejšie – lekári už vedeli, že mutácie v tkanive tumorov môžu slúžiť na identifikáciu pôvodu rakoviny. Aj napriek tomu bolo dodnes náročné pôvod nájsť.
Učiace algoritmy dôkladne pracujú s vybranými typmi informáciami. Nová metóda bola už testovaná na tisíckach vzoriek v prípadoch, kedy tumor úspešne identifikovali. Vedci tvrdia, že nová metóda je extrémne presná. Teraz však ostáva len samotné testovanie na pacientoch, u ktorých nie je možné presne stanoviť pôvod šíriacej sa rakoviny.
Metódu nebude vôbec náročné zaviesť do praxe, už dnes je sekvenovanie génov zo vzoriek tumorov pomerne jednoduché a častejšie vyskytované. Vedci chcú navyše softvér ešte zlepšiť a skrátiť dvojdňový čas čakania. Ďalším cieľom je identifikácia zdroju rakovinových buniek zo vzorky krvi. To by mohlo výrazne zlepšiť liečbu rakoviny.