Študenti opisujú už aj z hodiniek
Snáď každý študent si pri písaní nejakej nepríjemnej písomky alebo skúšky pomohol malým ťaháčikom vo forme papierika, prípadne niečo opísal z mobilu alebo smartfónu. Najnovšie sa medzi ťaháky pridali aj inteligentné hodinky.
Príbeh s takýmto menovateľom sa odohral aj vo Vietname na univerzite Ho Chi Minh City University. Učiteľ si pri kontrolovaní študentov pri skúške všimol, že sa jednému mladíkovi stále zapínajú a vypínajú hodinky, resp. že raz svietia viac a raz menej. Až potom si všimol, že študent nemá obyčajné hodinky, ale inteligentné smartwatch a že na nich má zapnutý text, ktorý opisuje do testu. Študent bol zo skúšky samozrejme vyhodený.
Práve kvôli tomu sa rozhodla univerzita v Belgicku zakázať akékoľvek digitálne hodinky počas skúšok. Zakázala teda nielen smart hodinky, ale aj klasické digitálne hodinky. Povolenú sú len ručičkové. V niektorých školách v Spojených štátoch Amerických zasa zakázali popri testoch akékoľvek elektronické zariadenia, vrátane mobilov, smartfónov, tabletov, či hodiniek, ba dokonca aj Google glass a ďalšie inteligentné okuliare.
Podvádzanie s hodinkami nie je vôbec zložité, niektoré modely sa spárujú s mobilom vzdialeným aj 10 metrov. Rádca teda nemusí byť ani v miestnosti a na hodinky posielať správy obsahujúce ťaháky. Iné modely majú dokonca prístup na internet vďaka micro SIM karte, v tom prípade je opisovanie ešte jednoduchšie.
Medzi ďalšie obľúbené pomôcky patrí napríklad server, kde za Vás vypracujú bakalársku prácu. TU Vám pomôžu aj s napísaním seminárnej práce, a to najmä vtedy, ak si so zadaním neviete dať rady, alebo ste jednoducho leniví. V každom prípade by malo byť štúdium samostatné a na každý podvod sa raz príde. Opisovanie z hodiniek tak rozhodne neodporúčame.