Hodinky si budeme môcť vyskladať
Pamätáte si ešte na projekt Ara od spoločnosti Google? Jej cieľom sú modulárne smartfóny, čiže zariadenia, ktoré budú mať na zadnej strane niečo ako šuflíky alebo porty, do ktorých si sami vyskladáme komponenty. Na podobnom princípe ja založený aj projekt Blocks, avšak v tomto prípade si nebudeme skladať mobil, ale rovno inteligentné hodinky, pričom každý modul bude predstavovať napríklad senzory, batérie, či pamäte. Ako to však funguje?
Ak sa vám páči idea inteligentných hodiniek a stále ste si nevybrali tie správne pre vás, možno vás zaujme práve projekt Blocks. Na výber budú najrôznejšie bloky, začneme displejom, ktorý môže byť okrúhly, hranatý, alebo dokonca s elektronickým atramentom. Okrem displeja si do hodiniek budete môcť zapojiť mikrofón, GPS, NFC, najrôznejšie senzory, teda napríklad na pohyb, srdcový tep alebo kyslík v krvi. Iné moduly budú obsahovať fotoaparát, alebo rozšíriteľné pamäte, batérie a iné. Toto všetko bude vyhotovené vo viacerých farebných variantoch.
Projekt Block je postavený na absolútnej otvorenosti softvéru aj hardvéru. To znamená, že moduly budú vyrábať viacerí výrobcovia a fungovať budú medzi sebou navzájom. Medzi ďalšie veľké výhody patrí fakt, že na výber bude aj operačný systém. Najviac sa hovorí o platforme Android Wear od spoločnosti Google, ale aj OS Tizen, ktorý je majetkom juhokórejského producenta Samsung.
Musíme však dodať, že takéto hodinky sú vo fáze pokročilého vývoja. Vyrobených bolo vraj už aj niekoľko druhov prototypov, množstvo informácií nám je však nateraz veľkou záhadou, stále napríklad nevieme, ako budú moduly medzi sebou komunikovať nakoľko sa k sebe pripájajú konektormi podobnými jackom, ale aj či budú takéto hodinky dobre držať na ruke a či sa nebudú od seba jednotlivé bloky odpájať.
Tak či onak, projekt by sa mal dostať na crowdfundingové weby a prvé komerčné zariadenia by mali byť v predaji do konca budúceho roka. Uvidíme, či sa to iniciátorom aj podarí.