Nové procesory môžu spustiť revolúciu
Výrobcovia neustále ukazujú nové a nové procesory s všakovakými architektúrami, no väčšinou sa ich výkon nejak dramaticky nemení, pričom toto tvrdenie platí najviac pri desktopoch. Spoločnosť Soft Machines hovorí ale o svojom riešení, ktorý odstráni súčasné problémy a výkon posunie na úplne iný level.
Frekvencie sa časom poriadne zvyšovali, no po niekoľkých rokoch úspechov sa výskumníci dostali až na limity, ktoré zapríčinili navyšovanie jadier. Toto riešenie je však len čiastočné, metóda je závislá od optimalizácie aplikácie.
Nová architektúra VISC ale nedelí úlohy medzi fyzické jadrá a ich vlákna, ako tomu je dnes. Namiesto toho vytvára akési virtuálne jadrá bez ohľadu na to, koľko fyzických jadier sa v procesore nachádza. V podstate tento systém spracuje jednovláknovú úlohu na viacerých vláknach. Vďaka tomu sa efektívnejšie využije hardvér, autori navyše hovoria až o 3-4 násobnom navýšení počtu spracovaných inštrukcií na takt IPC. Toto všetko sa nepohybuje len na teoretickej rovine, firma navyše ukázala aj prototyp takéhoto procesora, ktorý bežal s operačným systémom Linux.
VISC má síce vlastnú inštrukčnú sadu, problém nebude ani preklad, ktorý spustí aplikácie určené pre x86 a ARM architektúru. Výhodou je vysoká úroveň škálovateľnosti, ktorá dovolí vytvárať čipy pre servery, ale aj pre SoC (System on Chip) riešenia pre smartfóny, tablety a nositeľné zariadenia.
Spoločnosť Soft Machines nechce tieto čipy vyrábať pod vlastnou réžiou, rozhodla sa technológiu posunúť na základe licencie pre iných výrobcov. Tento projekt navyše podporili finančne aj AMD, GlobalFoundries, Samsung a arabská investičná spoločnosť Mubadala.
Zatiaľ nie je jasné, kedy sa VISC procesory dostanú na trhu. Určite si však na novú technológiu budeme musieť niekoľko rokov počkať, vyladenie všetkých nedostatkov a prispôsobenie na všetky typy zariadení bude nejaký čas trvať.