Priehľadné solárne panely by mohli nabíjať mobilné zariadenia
Obnoviteľná energia sa čoraz viac skloňuje nie len vo vedeckých kruhoch, ale aj medzi výrobcami a i bežnými ľuďmi. Je nutné vyvíjať a zdokonaľovať spôsoby získavania energie z rôznych zdrojov. Popri vodnej a veternej energii sa dnes využíva i energia solárna. Solárne panely v dnešnej dobe poznáme vo forme veľkých tmavých tabúľ, ktoré sa inštalujú na slnečných miestach. Michiganská štátna univerzita možno túto formu zmenia, čím zmenia i využitie solárnej energie ako takej.
Vedci ukázali metódu, pomocou ktorej by mohlo byť možné získavať solárnu energiu podobne ako zo stávajúcich panelov, avšak nevzhľadné tmavé a veľké tabule sa zmenia na menšie a priehľadné. Takáto technológia by mohla zmeniť úplne všetko. Panely by sa mohli inštalovať na okná, ale aj na naše mobilné zariadenia, na mobily a tablety, jednoducho všade tam, kde sa používa sklo a ďalší priehľadný materiál. Sklenené mrakodrapy, ktorých je vo svete neúrekom, by získavali kvantá takejto elektriny. Technológia funguje na princípe obaľovania organických molekúl, ktoré vedia pohlcovať ultrafialové a takmer infračervené žiarenie. Odtiaľ sa lúče posúvajú do okrajovej časti, kde sa zmenia na elektrickú energiu.
Vedci zatiaľ nové panely len experimentálne testujú a výsledky nie sú príliš uspokojivé. Efektivita priehľadných panelov je len približne 1%, zatiaľ čo dnešné klasické solárne panely dokážu pretransformovať až 19% pôvodnej energie. Netreba však zabúdať na to, že aj panely, ktoré poznáme teraz, mali kedysi veľmi nízku efektivitu a až postupný vývoj dosiahol spomínanú hodnotu. Vedci si zatiaľ stanovili za cieľ aspoň 5% efektivitu pri prehľadných paneloch. 5% sa možno zdá málo, no na rozdiel od tmavých tabúľ bude ich možnosť využitia omnoho väčšia. Prehľadné solárne články tak v budúcnosti možno očakávať na budovách (oknách), ale aj na mobiloch, tabletoch a podobne.