3D tlač už aj v zdravotníctve
Analytická spoločnosť Gartner predpokladá, že technológia 3D biotlače, teda tlače živého tkaniva a orgánov, ktorá sa už teraz rozvíja veľmi rýchlo, vyvolá na celom svete už do roku 2016 rozsiahle diskusie o morálnej stránke tohto problému a celkovo o etike a regulácii.
Pete Basiliere, riaditeľ výskumu firmy Gartner povedal: „Zariadenia na 3D biotlač,ktoré sú schopné produkovať ľudské tkanivá a celé orgány sa budú vyvíjať oveľa rýchlejšie ako všeobecné pochopenie pre danú problematiku a prijatie dôsledkov tejto technológie.“
Basiliere už predtým upozornil verejnosť, že v auguste 2013 sa vedcom istej čínskej univerzity podarilo vyvinúť biotlačareň, ktorá je schopná „vytlačiť“ obličku. Tá vydržala viac ako štyri mesiace. Ešte predtým v USA transplantovali dvojročnému dieťaťu priedušnicu vyrobenú z jeho vlastných kmeňových buniek. „Tieto pokroky majú dobrý úmysel, avšak vzbudzujú veľa nezodpovedaných otázok ako napríklad ‚Čo sa stane ak sa vyrobia komplexné orgány nie z ľudských buniek? Kto bude kontrolovať výrobu? Kto zaručí kvalitu orgánov?'“, dodal Basiliere.
V zdravotníctve sa 3D tlač dá uplatniť aj v iných oblastiach. Napríklad pri výrobe ‚neživých‘ zdravotníckych pomôcok, ako trebárs protézy či iné náhrady. Gartner predpovedá, že rozvoj technológie v kombinácii s nárastom populácie a nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou v rozvojových krajinách vyvolá dopyt po tejto technológii.
3D tlač sa bude používať aj v iných sférach, nie len v zdravotníctve. Podľa odhadu by do roku 2018 malo najmenej 7 veľkých spoločností používať 3D tlačiareň na výrobu tovaru.
„Niektorí výrobcovia už teraz ponúkajú zákazníkom 3D tlačiarne. Zákazníci ich potom používajú na výrobu prispôsobených produktov. Očakávame taktiež vznik 3D kopírovacích a tlačových služieb, kam zákazníci prídu s 3D modelmi a nechajú si ‚vytlačiť‘ zložité súčiastky a tvary. Vyrábať ich môžu nielen z plastu, ale aj z keramiky, nerezu, zliatiny kobaltu či titánu.“ uviedla viceprezidentka pre výskum, Miriam Burtová.
Samozrejme, že ide o veľmi kontroverznú tému. Aký máte názor na problematiku Vy? Zapojte sa do diskusie pomocou komentárov.